DOĞUDA VE BATIDA KADIN

Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimari ve Çevre tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Esma Civcir, Paris Anadolu Kültür Merkezi'nde "Doğuda ve Batıda Kadın" konulu 60 tablodan oluşan kişisel resim sergisi açıtı.Serginin açılışına katılan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (Akpm) Başkanı AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Eski Bakanı Mümtaz Soysal, sanatçının çalışmalarıyla ilgili kısa birir konuşma yaptılar.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (Akpm) Başkanı AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, sanatçı Esma civcir'in çalışmalarını uzun zamandır yakından takip etme imkanı bulduğunu söylediği konuşmasında, Sanatçımız bize yabancı değildir. Benim seçim bölgem olan Antalya'daki Akdeniz Üniversitesi'nde Öğretim Üyesidir kendileri, hem Üniversite'deki çalışmalarından hem de fırsat buldukça yaptığı, Medeniyetler üzerine olan resim çalışmalarını yakından izlerim. Esma hanımın tüm sergilerini gezme ve görme imkanım olmasa da fırsat bulduğum da mutlaka açtığı sergide yer alan eserlerini görmek için sergiyi gezerim "dedi.

Dışişleri Eski Bakanlarımızdan Prof. Mümtaz Soysal da Sanatçının Paris'deki Anadolu Kültür Merkezi'nde açmış bulunduğu resim sergisini ve sergide yer alan yeni çalışmalarını görmek için geldiğini söylediği, Fransızca olarak yaptığı konuşmasında, sanatçının çalışmalarından sitayişle söz etti. Prof, Soysal, yıllar evvel Avrupa'ya iş gücü bilek gücü gönderen bir ülke konumundaki Türkiye'nin, yetişen sanatçılarıyla, Avrupa ülkelerinde Türk sanatçılarının yaptıkları eserlerle haklı ve güzel bir yer edinmeye başladıklarının altını çizdiği konuşmasında,gelecek yıllarda daha   çok Türk sanatçının Avrupa ve dünya ülkelerinde söz sahibi olacaklarını  ifade etti.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Esma Civcir'in 11 Mart 2010 tarihinde Paris Anadolu Kültür Merkezi'nde açılan resim sergisideki tüm eserler 11 Nisan 2010 tarihine kadar, Kültür Merkezi'nin sergi salonunda açık kalacak sergide, ressam Esma Civcir, Asya, Sumer, Hitit, Likya, Selçuklu ve Osmanlı gibi pek çok dönemden imgeler seçerek hazarladığı 60 adet tual üzerine, karışık teknik, yağlıboya ve akrilik teknikte yapılmış resimleri bu sergide Paris'li sanatseverlerle buluşturdu.

 Sanatçı Esma Civcir'in Paris Anadolu Kültür Merkezi'nde açmış olduğu, resim sergisine katılanlar arasında, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (Akpm) Başkanı AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Eski Bakanlarımızdan Prof.Mümtaz Soysal, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu ile Türkiye'nin UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, Paris'teki en büyük Seyahat Acentalarından Grup Marmara'nın Başkanı Herve Vighier, Mondial Tourism Acentası Genel Müdürü Mehmet Akyüz, Yaptırdığı ucuz telefon konuşmalarıyla tanınan Ay Yıldız Telefon firmasının Fransa Müdürü Derya Adıgüzel, Fransa'nın Amien Üniversitesi Öğretim üyesi Salgur Kançal, Doğu dilleri ve Kültürleri Ulusal Enstitüsü Öğretim üyesi ve A TA TURQUIE Derneği Başkanı Murat Erpuyan.

Öte yandan, Sanatçı Esma Civcir'in resim sergisi açılışına davet edilenler arasında, Paris Büyükelçiliği Müsteşarlarından Başak Yalçın, Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu'nun eşi Sefire Efsane Burcuoğlu, Paris'teki Simon Veil Hastanesinde görevli Kadın hastalıkları Mütahassısı Dr. Serdar Dalkılıç, Dr. Abdullah Külekçi, Paris'teki Güvenlik Firması GS Euro Protiction'un kurucusu ve sahibi Selahattin İlkuçan, Sinema Kritikcisi Mehmet Basutcu, Yazar Babür Kuzucuoğlu, Emlak Bankası eski Müdürlerinden Zengiz Özkan, Tercüman Alpay Çelebi, Psikolog Dr. Derya Gürsel gibi Paris'teki sanat severler katıldılar.

Ressam Esma Civcir'in, Anadolu Kültür ve uygarlıklarından kadın olgusuna ve kadına ait imgelere kronolojik bir bakışın çağımız sanatına yansıması biçiminde yorumlayan Paris'li sanatseverler, sanatçının kullandığı renk canlılığı ile işlediği temanın birbirine çok iyi yerinde bir uyum sağladığı noktasında birleştiler. Sanatçı Civcir, Paris Anadolu Kültür Merkezi'nde açtığı sergiyle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı. " Anadolu'daki zengin Kültür mirasının kadına verdiği değeri bir kadın ressam olarak batıda bunu sunmanın çok onur verici olduğu" söyledi.

 Mart Ayı, Sanatçı Civcir'in yaşamında ayrı bir yer taşıyor. Geçen yıl, Fransa'nın Amien kentinde 8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla bir sergi açmıştı. Ayrıca, Sekiz mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Antalya'da Yılın Kadını'nı seçen Toros Akdeniz Kolleji geçen yıl ressam Esma Civcir'e " Yılın Kadını "ödülünü vermişti. Civcir, ödülünü sanat hizmetleri ve öğrencilerine burs sağlamasından dolayı ödüle layık görülmüştü.  Paris Anadolu Kültür Merkezi'nde 11 Mart 2010 tarihinde açılışını yaptığı resim sergisinin de Mart ayına denk gelmesi, sanatçının yaşamında Mart ayının ayrı bir anlamı olsa gerek.

Paris'te Ressam Esma Civcir'in açtığı sergiye ev sahipliği yapan Dr. Fıtrat-Demir Onger ile eşi Françoise Onger, sergi açılışına katılan davetlilerle yakından ilgilenip, davetlilerin bir çoğunu sanatçı Esma Civcir ile tanıştırdılar. Dr. Onger'in meslektaşları Dr. Serdar Dalkılıç ile Abdullah Külekci ve Dr. Derya Gürsel, Dr. Onger'in mesleği dışında yaptığı, Türkiye'yi ve Türk kültürünü tanıtan Kültürel etkinliklerde kendini yalnız bırakmadılar. 

 Paris Anadolu Kültür Merkezi, her sanatçının serginin açılışında olduğu gibi Sanatçı Ressam Esma Civcir'in sergisinin açılışı dolayısıyla her zaman olduğu gibi davetlilere sergi salonunun bir köşesinde hazırladıkları, Türk yiyecek ve içeceklerinden oluşan bir ikram sundular.