MARKA KENT ALANYA

ALANYA’NIN MARKA DEĞERİ BU PROJELERLE KATLANACAK

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası ve Konaklı Belediyesi işbirliğinde  Konaklı beldesinde, Akdeniz Üniversitesine bağlı Kongre Merkezi' kurulması konusundaki çalışmalarda büyük yol alındı. Bu çalışma dışında bir müjdeli haber daha geldi. Oda Başkanımız Kerim Aydoğan, A.Ü. Rektörü Prof Dr İsrafil Kurtcephe’den Konaklı beldesine bir de “Eğitim Fakültesi” sözü aldıklarını müjdeledi.

20 Ekim 2010 Çarşamba günü  Alanya’ya gelerek Konaklı’da bulunan ve kaba inşaatı bitmiş olan binada incelemeler yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof Dr İsrafil Kurtcephe,  kongre merkezi dışında bir de yine Konaklı’da “Eğitim Fakültesi” kurulacağının müjdesini verdi.

Konuya ilişkin protokol imzalanması için çalışmaların da son aşamaya geldiğini müjdeleyen Rektör Prof Dr İsrafil Kurtcephe, kongre merkezinin 2011 Mayıs ayında, fakültenin de bundan birkaç ay sonra açılmasını planladıklarını söyledi.

“LÜTFİ KIRDAR KONGRE MERKEZİ’NDEN SONRA 2’İNCİ BÜYÜK KONGRE MERKEZİ OLACAK”

Akdeniz Üniversitesi  Rektörü Prof Dr İsrafil Kurtcephe, Konaklı’da yapılacak olan kongre merkezinin İstanbul’daki Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nden sonra Türkiye’nin 2’inci büyük kongre merkezi olacağını ve özellikle kış döneminde Alanya ekonomisine büyük katkı yapacağını söyledi.

Rektör Kurtcephe, dünyanın birçok ülkesinden bilim adamlarının artık Alanya’ya geleceğini ve Alanya’nın marka değerinin de yükseleceğini müjdeledi. Kurtcephe’nin müjdesi bununla da sınırlı kalmadı. Aynı binada bir de “A.Ü. Eğitim fakültesi sözü veren Kurtcephe, bu fakültenin de YÖK Senatosu ve Meclisten onay alma sürecinin gelecek yılın Eylül ayında tamamlanmasını umut ettiklerini söyledi.


Konuya ilişkin açıklamada bulunan Odamız Başkanı Kerim Aydoğan, bu projeyle Alanya'nın kongre turizmine kapılarını açacağını dile getirdi.  Aydoğan, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi için 2013 yılının sonuna kadar gün verilmediğini bu manada Alanya’da kurulacak bir Kongre Merkezinin de ülke kongre turizmi için önemli bir alternatif olacağına inandıklarını söyledi.

Aydoğan, aynı binada bir de “Eğitim Fakültesi” yapılmasından da duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında, “Bölüm sayısı çok fazla olan Eğitim fakültesinde karar kıldık. Sayın rektör Hocam ve Alanya İşletme Fakültesi dekanımız Prof Dr İbrahim Güngör’e bize verdikleri destek için şükranlarımızı sunarız. Alanya yükseköğrenimde de marka olma yolunda ilerliyor. Kongre merkezi sayesinde Alanya turizmde sınıf atlayacaktır” diye konuştu.

Konaklı Belediye Başkanı Abdullah Sönmez ise belediye olarak bu büyük hizmetin kendi beldesi sınırları içinde yapılmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladığı konuşmasında, “Konaklı’da yaşanan gelişmeler Alanya adına dev adımlar olarak görülebilir. Var gücümüzle Sayın rektörümüz ve dekanımızın bize verdiği destekle Kongre Sarayı inşaatını tamamlayarak protokolle Akdeniz Üniversitesi’ne devrini yapacağız. Böylesine büyük bir projeye imza attığım için çok mutluyum” dedi.